District Deputies

Click the DDs Name to send an email to DD:

Click the Council Name to send email to GK:

An asterisk before DD’s name indicates that he is a new DD:

An asterisk before council names indicates the DD’s home council:

District 1Victoria

Edward Camilleri
Victoria (Victoria) 1256
*St. Patrick’s (Victoria) 7934
Langford (Victoria) 8394
*Saanich Peninsula (Sidney) 9703
St. Joseph the Worker (Victoria) 13356
Sacred Heart (Victoria) 15445
District 2North Island

Rum Hykaway
Alberni Valley (Port Alberni) 3435
Dr. T. Briggs (Courtenay) 4597
Bishop Hill (Campbell River) 5468
*Ascension (Parksville/Qualicum) 7991
District 3Vancouver

*Ambrose Ng
Fr. Peter McGuire (Vancouver) 4615
Corpus Christi (Vancouver) 8535
Holy Name of Jesus (Vancouver) 8712
*St. Francis Xavier (Vancouver) 10500
St. Joseph the Worker (Vancouver) 18248
District 4Burnaby

Rex Calderon
Holy Cross (Burnaby) 5423
*St. Francis de Sales (Burnaby) 8853
St. Helen’s (Burnaby) 12490
Our Lady of Sorrows (Van) 15564
St. John the Apostle (Vancouver) 16692
District 5Vancouver

Andrew Costales
St. Jude (Vancouver) 9998
St. Mary’s (Vancouver) 13072
Holy Rosary Cathedral (Van) 14652
Guardian Angels (Vancouver) 14723
*Blessed Sacrament (Vancouver) 18018
District 6Surrey

Adel Aguilar
Don Bosco (Surrey) 4767
Saint Matthew’s (Surrey) 9534
Immaculate Conception (N. Delta) 12118
St. Andrew Kim (Surrey) 14110
District 7Maple Ridge/FV North

*Tom Carr
Thomas Haney (Maple Ridge) 5566
Port Coquitlam (Port Coquitlam) 9125
Our Lady of the Valley (Maple Ridge)10889
St. Clare of Assisi (Coquitlam) 14225
District 8Penticton

*Nelson Pluff
Penticton (Penticton) 3127
St. John Vianney (Penticton) 8928
District 9Kelowna

*Arnie Kouwenhoven
Father Pandosy (Kelowna) 2558
Father De Lestre (Kelowna) 6233
St. Pius X (Kelowna) 7359
*Our Lady of Lourdes (Westbank) 8520
St. Charles Garnier (Kelowna) 9845
District 10Kamloops

Garry Mayhew
*Kamloops (Kamloops) 1614
Fr. J. O’Brien OMI (Merritt) 5302
William Brennan (Kamloops) 8132
Bishop Harrington (Kamloops) 9508
Father Le Jeune (Chase) 9509
Holy Family (Kamloops) 9697
District 11Salmon Arm

*Michel Saab
St. James (Vernon) 4949
St. Joseph’s (Salmon Arm) 7107
Fr.V. Roche Armstrong/Enderby) 7947
*Saint Teresa (Coldstream) 12202
District 12Kootenay

Kevin Kardos
*Nelson (Nelson) 1560
Msgr. Armando Maglio (Trail) 2665
Father Finnigan (Castlegar) 5304
Bishop McCarthy (Grand Forks) 13040
District 13Cranbrook
VacantSt. Eugene (Cranbrook) 1406
Fr. Anthony OMI (Sparwood) 4455
Kimberly (Kimberly) 4821
Fr. Joseph Barns (Creston) 5299
District 14Williams Lake
VacantCariboo (Williams Lake) 4785
*Quesnel (Quesnel) 5792
District 15Prince George

*Randy Roy
Prince George (Prince George) 5246
*Christ Our Saviour (Prince George) 8046
Domano (Prince George) 8318
Sacred Heart (Prince George) 8927
District 16Skeena Valley

Michael Panchuk
Christ the King (Kitimat) 5148
*Fr. Allison OMI (Terrace) 5149
Bishop Bunoz (Prince Rupert) 5282
Father Callaly (Smithers) 7973
District 17Fort St. John

*Donald Fajemisin
Dawson Creek (Dawson Creek) 4680
*Fort St. John (Fort St. John) 4866
District 18North Vancouver -Squamish

*Jason Montecillo
Lions Gate (North Vancouver) 7095
Squamish (Squamish) 8943
West Van/Howe Sound (West Van) 10916
*St. Edmunds (North Vancouver) 13252
Our Lady of the Mountain(Whistler) 17419
District 19Coquitlam

Richard Aloysius
Maillardville (Coquitlam) 3239
Coquitlam (Coquitlam) 5540
Our Lady of Fatima (Coquitlam) 9775
St. Joseph (Port Moody) 9846
St. Agnes Kim 16756
District 20New Westminster

Silvestre Atienza
*Westminster (New Westminster) 1283
Saint Michael’s (Burnaby) 9246
Our Lady of Mercy (Burnaby) 9844
Blessed Joseph Allamano (New West) 11359
District 21Mid Island
VacantMid-Island (Nanaimo) 3842
Duncan (Duncan) 4253
Santa Maria (Ladysmith) 4582
Father Bill Mudge (Mill Bay) 8874
Holy Trinity (Nanaimo) 9990
District 22Langley

David G. Matick
Fraser Valley (Langley) 2552
Cloverdale (Cloverdale) 7276
Pope John Paul I (Aldergrove) 9451
*St. Nicholas (Langley) 14994
Catholic Pacific College (Langley) 15574
District 23Richmond

Ardee Bautista
Archbishop Duke (Richmond) 6855
*Christopher Columbus (Richmond) 10681
Canadian Martyrs (Richmond) 11916
St. Monica’s (Richmond) 12861
St, Anthony of Padua (Vancouver) 14925
District 24Abbotsford

*Marc T. Orr
Chilliwack (Chilliwack) 3478
Archbishop Johnson (Abbotsford) 6767
Mission (Mission) 8248
Our Lady of Good Hope (Hope) 10918
St. James (Abbotsford) 11587
*St. Anthony of Padua (Agassiz) 16364
District 25Vancouver

Clement Yap
St. Patrick’s (Vancouver) 11748
Pope John Paul II (Vancouver) 14459
Father Kenneth Walker (Vancouver) 16076
Blessed Scalabrini (Vancouver) 16257
District 26Vancouver

Isidro (Cris) Saguindan
Vancouver (Vancouver) 1081
Point Grey (Vancouver) 5402
Leo Sweeny (Vancouver) 8319
St. Mark’s College (Van/UBC) 13101
District 27South Surrey

Calvin Mitchell
Star of the Sea (White Rock) 7015
St. Augustine (Ladner) 7916
*Joseph Krenn (Surrey) 8629
Catholic Pacific College (Langley) 15574
District 28Sunshine Coast

Isador A. Hawryluk
Father J.B. Collins (Powell River) 5417
Bishop Durieu (Sechelt/Gibson) 11244
District 29Burns Lake/Williams Lake
Robert Geddes*Fr. J.V. O’Reilly (Vanderhoof) 7378
Sacred Heart (Burns Lake) 15073