District Deputies

Click the DDs Name to send an email to DD:

Click the Council Name to send email to GK:

An asterisk before DD’s name indicates that he is a new DD:

An asterisk before council names indicates the DD’s home council:

District 1 – Victoria – Edward Camilleri

Victoria (Victoria) 1256
*St. Patrick’s (Victoria) 7934
Langford (Victoria) 8394
*Saanich Peninsula (Sidney) 9703
St. Joseph the Worker (Victoria) 13356
Sacred Heart (Victoria) 15445

KOFC PILGRIMS OF HOPE 100x100

District 2 – North Island – Glen Piotrofsky

Alberni Valley (Port Alberni) 3435
Dr. T. Briggs (Courtenay) 4597
*Bishop Hill (Campbell River) 5468
Ascension (Parksville/Qualicum) 7991

Ambrose Ng

District 3 – Vancouver – Ambrose Ng

Fr. Peter McGuire (Vancouver) 4615
Corpus Christi (Vancouver) 8535
Holy Name of Jesus (Vancouver) 8712
*St. Francis Xavier (Vancouver) 10500
St. Joseph the Worker (Vancouver) 18248

Rex Calderon

District 4 – Burnaby – Vancouver – Rex Calderon

Holy Cross (Burnaby) 5423
* St. Francis de Sales (Burnaby) 8853
St. Helen (Burnaby) 12490
Our Lady Of Sorrows (Vancouver) 15564
St. John the Apostle (Vancouver) 16692


Andrew Costales

District 5 – Vancouver – Andrew Costales

  • St. Jude (Vancouver) 9998
  • St. Mary’s (Vancouver) 13072
  • Holy Rosary Cathedral(Vancouver) 14652
  • Guardian Angels (Vancouver) 14723
  • * Blessed Sacrament (Vancouver)
KOFC PILGRIMS OF HOPE 100x100

District 6 – Surrey – Marciano Magbitang

Don Bosco (Surrey) 4767
Saint Matthew’s (Surrey) 9534
*Immaculate Conception (N. Delta) 12118
St. Andrew Kim (Surrey) 14110

Tom Carr

District 7 – Maple Ridge – Thomas (Tom) Carr

Thomas Haney (Maple Ridge) 5566
Port Coquitlam (Port Coquitlam) 9125
*Our Lady of the Valley (Maple Ridge)10889
St. Clare of Assisi (Coquitlam) 14225

Kevin Mendonca

District 23 – Richmond – Kevin Mendonca

*Archbishop Duke (Richmond) 6855
Christopher Columbus (Richmond) 10681
Canadian Martyrs (Richmond) 11916
St. Monica’s (Richmond) 12861
St, Anthony of Padua (Vancouver) 14925

State Directors and Chairmen

2024 State Directors and Chairmen State Service Programs Executive Assistant to State Deputy Koon Ming Lau, PSD State General Program Director Ariel Estrada, SW State Faith Director Reiner Dy, FDD State Family Director Andy G. Sambrielaz, FSVM State Community Director Gerardo (Ardee) Bautista, FDD (Cristina) State Life Director Richard Whalen State Young Adult and College …

Read more

Patriotic District Master Page

Patriotic District Master BC & Yukon District Master – Sir Knight Enrique (Henri) Mercado +++

District Marshalls

Simon Fraser Province District 20 British Columbia and Yukon SK Gordon Reichelt – Vancouver Island and Powell RiverSK Alberto Nisperos / Ronnie Caballero – Lower MainlandSK Michael Roy – Okanagan (Assemblies in Districts 8, 9, 10 and 11)SK Johan Janson – North (Assemblies in Districts 15, 16,and 29) +++

The Time is NOW – Columbia Magazine

Our State Deputy Brother Dale Hofer is featured in the February 2020 issue of the Columbia Magazine (p23). click image to view the article. +++

State Executive

    Herb Yang – State Deputy Email: statedeputy@kofcbc.org   State Chaplain – Rev. Vincent Hawkswell – email: statechaplain@kofcbc.org   Edgar Nacar – State Secretary Email: statesecretary@kofcbc.org    Christopher Chen – State Treasurer Email: statetreasurer@kofcbc.org   Jim Williams – State Advocate Email: stateadvocate@kofcbc.org   Ariel Estrada – State Warden Email: statewarden@kofcbc.org   Edgardo Panes – …

Read more